Etapy

Spływy kilkugodzinne

Szczegółowy opis etapów

Etap I: Obrocz – Zwierzyniec (Zalew Rudka) [długość odcinka – 8 km, czas – 2h]

Kajaki wodujemy w miejscowości Obrocz w sąsiedztwie Roztoczańskiego Parku Narodowego. Meandruje wśród pól i łąk, jednak widoki ograniczają trzciny porastające oba brzegi. Nie sposób się nudzić – trzeba cały czas manewrować, uważając na pojawiające się co kilkadziesiąt metrów zakręty. Pod koniec etapu odpoczynek w miejscowości Rudka – przy barze. Rzeka płynie w otoczeniu łąk i lasu. Nurt jest względnie spokojny.  Na tym etapie możemy spodziewać się przeszkody w postaci zwalonego drzewa lub zatoru z gałęzi i bacznie należy przyglądać się temu co przed dziobem bo często możemy napłynąć na konary wystające tuż nad powierzchnię wody lub będące poniżej. Płynąc przy niskim stanie wody należy trzymać się nurtu co uchroni nas przed wysiadkami z kajaka na płyciznach. Etap ten kończy się na zalewie Rudka w miejscowości Zwierzyniec. Trasa szczególnie polecana na spływy rodzinne.

 

obrocz

Etap II: Zwierzyniec (Zalew Rudka) – Bagno [długość odcinka – 5 km, czas – 1-1,5h]

W tym etapie musimy przenieść kajaki przez śluzę. Etap ten ma dość szybki nurt i piaszczyste dno, zachęcające do postoju i kąpieli w rzece. Przepływamy przez Perłę Roztocza – miejscowość Zwierzyniec, w której zauważamy, że z lewej strony na wysokości stawu kościelnego wpływa potok Świerszcz. Kończymy etap dopływamy do mostu drogowego pomiędzy wsią Wywłoczka/Turzyniec a Bagnem.

rudka

Etap III: Bagno – Żurawnica [długość odcinka – 4 km, czas – 1-1,5h]

Rzeka meandruje płynąc bardziej na północ, po około 0,5 km na lewym brzegu można zauważyć zabudowania wsi Turzyniec. Pokonując kolejne zakręty napotykamy śluzę. Tutaj następuje przenoska kajaków na długości około 60m. Etap kończymy w miejscowości Żurawnica na wysokości „Mostu Pstrągowego”.

zurawnica

Etap IV: Żurawnica – Brody [długość odcinka – 4 km, czas – 1h]

Wieprz płynie w wąskiej dolinie przez teren Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego z łagodnymi meandrami. Jest to trasa dość szeroka. W nurcie nie ma wielu przeszkód, lecz leżące w korycie drzewa trzeba omijać bardzo ostrożnie. Pod koniec etapu brzegi stają się wyższe i bardziej strome. Pod koniec koniec etapu rzeka zwalnia. Etap kończymy w miejscowości Brody.

brody

Etap V: Brody – Szczebrzeszyn [długość odcinka – 3 km, czas – 1h]

Ostatni etap spływu Wieprzem – rzeka wije się pośród wyniosłych wzgórz. Po około 2 km koryto się zwęża i nurt nabiera szybkości, dopływamy do Młyna w Szczebrzeszynie. Etap kończymy przy moście drogowym (trasa Nisko-Zamość).

szczebrzeszyn

Kaczórki – Guciów [długość odcinka – 10 km, czas – 3,5h]

Na tym etapie płyniemy cały czas wartkim nurtem rzeki. Należy uważać na liczne przeszkody drzewa wystające z wody, oraz na te znajdujące się tuż pod powierzchnią, które mogą uszkodzić kajak oraz 2 młyny, gdzie czeka nas przenoska kajaka. To najdzikszy fragment rzeki, który kończy się na granicy Roztoczańskiego Parku Narodowego. Etap kończymy na drewnianym moście w miejscowości Guciów.

guciow

Spływy jednodniowe

Obrocz – Szczebrzeszyn [długość odcinka – 24 km, czas – 6-7h]

Hutki – Guciów [długość odcinka – 25 km, czas – 7h]

 

Podsumowanie

Proponowane przez nas etapy są bardzo popularne wśród kajakarzy. Urzekają swoją dzikością i rwącym momentami nurtem, charakterystycznymi dla rzek górskich. Spływ kajakowy pozwala poznać dolinę rzeki, stanowiącą jeden z najpiękniejszych fragmentów Roztocza. Trasa przebiega przez szereg malowniczych miejscowości, w otoczeniu sielskich krajobrazów śródpolnych i leśnych. Na trasie perła Roztocza – miejscowość Zwierzyniec – oraz kilka wsi o walorach letniskowych. W trakcie spływu znajdziemy kilka dobrych miejsc kąpielowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *